Kalendarium liturgiczne 30.11.-6.12.2020r.
30.11.2020r- poniedziałek- wspomnienie św. Andrzeja , apostoła
1.12.20202r- wtorek- dzień powszedni
2.12.2020r- środa- dzień powszedni
3.12.20202r- czwartek- wspomnienie św. Franciszka Ksawerego , prezbitera
4.12.20204- piątek- wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
5.12.2020r- sobota- dzień powszedni
6.12.2020r- niedziela- druga niedziela Adwentu. Patron dnia św. Mikołaj
2.Msza św. w niedziele o godz. 10.30. Nie zapomnij weź udział we Mszy św.
3. Propozycja dla wszystkich chętnych, jak wykonać wieniec adwentowy?.
https://www.youtube.com/watch?v=EY2PVjFlJCE
Znaczenie wieńca adwentowego
Wieniec adwentowy posiada przedchrześcijańskie skandynawskie korzenie. Został przyjęty przez kościoły luterańskie i „ochrzczony” jako adwentowy świecznik. W wielu krajach wieniec adwentowy znajduje się nie tylko w kościołach, ale także w domach, gdzie każda rodzina zbiera się, aby wspólnie się modlić i przygotować do narodzin Zbawiciela. W Polsce wieniec adwentowy pojawił się po I wojnie światowej.
Okrągły kształt wieńca adwentowego jest symbolem jedności i wieczności. Przypomina powtarzający się cykl pór roku i jest symbolem wieczności Boga i znakiem zwycięstwa Chrystusa.
Wiecznie zielone gałązki świerkowe lub sosnowe są symbolem wiecznego życia i znakiem nadziei: na świat ma przyjść Mesjasz, który pokona ciemność, zło i śmierć. Przypominają również wejście Jezusa do Jerozolimy, kiedy został przywitany zielonymi gałązkami i okrzyknięty Królem.
Czerwone wstążki zawiązywane na wieńcu symbolizują miłość Boga, która najpełniej objawia się w narodzeniu Syna Bożego, który stał się człowiekiem. Fioletowe wstążki są znakiem pokuty i nawrócenia w oczekiwaniu na przyjście Mesjasza.
Świece na wieńcu adwentowym
Cztery świece adwentowe symbolizują cztery tygodnie Adwentu i wskazują na najważniejsze etapy historii zbawienia. Zapalane kolejno w każdą niedzielę wskazują na upływ czasu, skracając czas oczekiwania na Boże Narodzenie.
„Świeca Proroka” (Świeca Nadziei) – zapalana w I Niedzielę Adwentu symbolizuje proroków, którzy zapowiedzieli przyjście Mesjasza.
„Świeca Betlejem” (Świeca Pokoju) – zapalana w II Niedzielę Adwentu na pamiątkę miejsca, w którym narodził się Zbawiciel.
„Świeca Pasterzy” (Świeca Radości) – zapalana w III Niedzielę Adwentu przypomina pasterzy, którzy jako pierwsi ujrzeli Jezusa i ogłosili światu „radosną nowinę”. Niedziela ta nosi nazwę Gaudete („Radujcie się”), dlatego świeca ma radosny, różowy kolor.
„Świeca Aniołów” (Świeca Miłości) – zapalana w IV Niedzielę Adwentu symbolizuje aniołów, którzy objawili się pasterzom w grocie betlejemskiej, ogłaszając im narodziny Dzieciątka Jezus.
informacje ze strony:https://pl.aleteia.org/2017/12/11/wiecie-ze-kazda-swieca-w-wiencu-adwentowym-ma-swoja-nazwe-i-specjalne-znaczenie/
4. Zachęcamy dzieci wraz z rodzicami do oglądania rekolekcji Adwentowych "Przygoda się zaczyna ja i święta Rodzina" od 29.11.2020r- 24.12.2020r.
https://www.youtube.com/results?search_query=rekoekcje+adwentowe+dla+dzieci
5. Jak wykonać lampion adwentowy?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz