poniedziałek, 29 czerwca 2020

29 czerwca - Świętego Piotra i Pawła

Święty Piotr (@SwietyPiotr) | Twitter

Św. Piotr Apostoł, zm. ok. 64

Tu es Petrus… Ty jesteś Piotr (Skała) i Ja na tej Skale zbuduję Kościół mój,        a bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16,18).

Św. Piotr pochodził z Betsaidy, miejscowości która położona jest nad Jeziorem Genezaret. Jego ojcem był Jan, rybak galilejski. Piotr miał brata św. Andrzeja Apostoła, który go też przyprowadził do Pana Jezusa. Przy pierwszym spotkaniu Jezus nadał Szymonowi nowe imię: Kefas (Piotr), co znaczy skała.

Święty Piotr nie od razu stał się gorliwym wyznawcą i uczniem Jezusa. Nastąpiło to dopiero po cudownym połowie ryb.

Piotr był często wyróżniany z grona Apostołów, to jemu pozwolił Jezus chodzić po jeziorze, jemu pierwszemu obmywał nogi na ostatniej wieczerzy i to jemu Duch Święty dał natchnienie kiedy powiedział Jezusowi: „Tyś jest Mesjasz, syn Boga Żywego”, na co zostały mu powierzone klucze do królestwa niebieskiego:„Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jana. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr (czyli Skała), i Ja na tej Skale zbuduję Kościół mój,     a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego: cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie; a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16,18-19).

Po Wniebowstąpieniu Jezusa Piotr stał się głową Kościoła na ziemi. To on wybrał na miejsce Judasza św. Macieja. To on pierwszy przemówił do tłumu w dzień Zesłania Ducha Świętego i pozyskał tegoż dnia ok. 3000 neofitów. To on uzdrowił chromego od urodzenia, a następnie po płomiennej mowie nawrócił      5 000 osób. W końcu to on założył pierwszą gminę chrześcijańską i sprawował władzę sądowniczą.

Żydzi bardzo obawiali się dzieła, które zapoczątkował Jezus, a Piotr kontynuował z wielkim zapałem dlatego pojmali go i umieścili w więzieniu. Jednak w nocy  Anioł Pański uwolnił go z niego.

Po swoim cudownym wybawieniu od niechybnej śmierci św. Piotr przeniósł się do Antiochii. Stamtąd udał się do Małej Azji, potem do Koryntu, aby wreszcie osiąść na stałe w Rzymie. Tutaj właśnie ok. 64 roku poniósł śmierć męczeńską na krzyżu. Święty Piotr został na własną prośbę ukrzyżowany głową do dołu ponieważ nie czuł się godny umierać w taki sam sposób jak jego Zbawiciel. Legenda głosi, że tuż przed swą męczeńską śmiercią św. Piotr zamierzał uciec przed swymi oprawcami z Rzymu jednak na Jego drodze stanął Jezus i słowami „Quo Vadis” zawrócił go.

Około roku 330 Konstantyn Wielki cesarz rzymski zbudował w miejscu męczeńskiej śmierci i grobu św. Piotra bazylikę. Przetrwała ona w tym kształcie około 1150 lat. W latach 1506-1667 przebudowano ją i przyjęła ona kształt jak obecnie. Przy pracach brali udział najwybitniejsi architekci i artyści tamtych czasów. Obecne wymiary bazyliki są imponujące i wynoszą: długość 211,5 m, wysokość kopuły 119 m, średnica kopuły 42 m, powierzchnia bazyliki 15 160 m2.

Jej wnętrze zdobi 284 kolumny i 140 figur. Na placu, przylegającym do bazyliki Św. Piotra znajduje się obelisk z krzyżem u szczytu mierzący 41 m wysokości.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz