Dni Krzyżowe będzie obchodzony jutro. W 2022 roku obchody Dni Krzyżowych przypadają na okres od 23 maja (poniedziałek) do 25 maja (środa). Dni Krzyżowe to procesje przebiegające wzdłuż przydrożnych kapliczek i krzyży. Ich celem jest modlitwa o urodzaj pól i ochrona przed klęskami żywiołowymi.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w majowe dni wśród pól i kapliczek odbywały się uroczyste procesje. Jednak nie były one związane z majowymi nabożeństwami czy z religijnością maryjną, a z nadchodzącym świętem Wniebowstąpienia Pańskiego. Na trzy dni przed tą uroczystością odbywały się Dni Krzyżowe, w tradycji obchodzone jako dni modlitw o dobre zbiory i ochronę przed klęskami żywiołowymi.
Zwyczaj ze średniowiecza
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzona jest 40 dni po Wielkanocy. W Polsce od 2004 roku jej świętowanie przeniesiono na niedzielę przed Zielonymi Świątkami. Jest to jedno ze starszych świąt kościelnych, zostało ustanowione już w IV wieku, wcześniej wspominano je w dzień Zesłania Ducha Świętego. Już w średniowieczu podczas uroczystości odbywały się procesje na pamiątkę przejścia zmartwychwstałego Chrystusa i Apostołów na Górę Oliwną.
Także Dni Krzyżowe mają swoją długą tradycję. Są obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem Pańskim. W 470 r. ustanowił je św. Mamert jako dni błagalnej modlitwy o urodzaj i ochronę przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. W podobnej formie były one obchodzone w dawnej Polsce.
Dni Krzyżowe na wsi
Podczas Dni Krzyżowych na wsiach odbywały się procesje do przydrożnych krzyży. W czasie procesji odmawiano litanię do Wszystkich Świętych i błagano o ochronę zbiorów. Ponadto księża prowadzili także procesje wzdłuż pól uprawnych połączone z modlitwą o ochronę przed gradem, suszą, nieurodzajem.
informacje ze strony: http://pisanezalasem.pl/dni-krzyzowe/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz