Wiadomo, że św. Jakub Starszy był synem Zebedeusza i bratem św. Jana Apostoła. Zajmowali się oni rybactwem i zamieszkiwali okolice jeziora Tyberiadzkiego. W ewangelii św. Mateusza podawana jest informacja, że Jan i Jakub byli wspólnikami Szymona Piotra. Wiadomo, że matką św. Jana i Jakuba była Salome, która w późniejszych latach swojego życia wiernie towarzyszyła Jezusowi w trakcie jego wędrówek.
Św. Jakub był przywódcą Kościoła w Jerozolimie, gdzie panował Herod Agryppa, który był wnukiem Heroda Wielkiego. Chciał on koniecznie udowodnić żydom, że płynie w nim krew tego narodu. Dlatego też wiernie przestrzegał prawa Mojżesza i podjął się opieki nad świątyniom w Jerozolimie. Z tych powodów Żydzi darzyli Heroda wielkim szacunkiem i liczyli się z jego zdaniem.
Sympatia ta została wykorzystana przez kapłanów i starszych, którzy nakłonili Heroda Agryppa I do prześladowania chrześcijan. Postanowiono całą tę walkę rozpocząć od stracenia przywódców Kościoła.
Św. Łukasz apostoł pisze: „W tym samym czasie Herod zaczął prześladować niektórych członków Kościoła. Ściął mieczem Jakuba, brata Jana…” (Dz 12,1-2). Jakub został stracony bez wyroku sądowego, co jest zadziwiające. Herod zapewne chciał uniknąć wydarzeń towarzyszących przy śmierci Jezusa i postanowił ściąć św. Jakuba w celi.
Pierwszym historykiem kościoła był Biskup Euzebiusz, napisał on, że przed ścięciem św. Jakub ucałował kata, który się tak bardzo tym przejął, że sam wyznał Chrystusa i w tym samym czasie poniósł za to karę śmierci. Po straceniu św. Jakuba natychmiast kazano pojmać św. Piotra.
Grób św. Jakuba w Santiago de Compostela
W VII wieku Arabowie przejęli panowanie nad Jerozolimą, z tego powodu obawiano się zniszczenia grobu św. Jakuba i sprowadzono jego szczątki do Santiago de Compostela. Od XI wieku mieści się tam stolica arcybiskupstwa. W 1211 roku konsekrowano tamtejszą katedrę, w której umieszczono relikwie apostoła. W Santiago założono również zakon rycerski św. Jakuba w celu obrony wiary i kraju przed Arabami.
Św. Jakub jest głównym patronem Hiszpanii, a jego grób w okresie średniowiecza był trzecim najpopularniejszym celem pielgrzymek, zaraz po Ziemi Świętej i Rzymie. W obecnych czasach, co roku miasto jest odwiedzane przez tysiące pielgrzymów, a grób św. Jakuba należy do największych sanktuariów duchowych na świecie.
informacje ze strony:https://www.szlakjakuba.com/sw-jakub-starszy/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz