1. Kolęda w Nowej Wsi
28 stycznia- niedziela- osiedle od strony pana Zaorskiego -zegarmistrza
1 lutego- czwartek- centrum Nowej Wsi od godz. 14.00
3 lutego-sobota godz. 9.00-kolonie
4 lutego- niedziela godz. 14.00 - bloki
2. 2 lutego -piątek- święto Matki Boskiej Gromnicznej-
Msza święta o godz. 10.30
Van der Weyden, Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni
Święto Matki Boskiej Gromnicznej obchodzono w Jerozolimie już w drugiej połowie piątego wieku procesją z zapalonemi świecami. Najprawdopodobniej tam je też najpierw zaprowadzono, skąd rozpowszechniło się po całym świecie. Gdy około roku 540 wybuchła w Konstantynopolu dżuma, zarządził cesarz Justynjan, aby w jego państwie święcono tę uroczystość 2 lutego; chciał wyprosić, aby Zbawiciel, jak kiedyś wyszedł na spotkanie Symeona, i teraz nawiedzonym przybył z pomocą. Czy zaprowadzono je wówczas także w Rzymie, nie da się dziś stwierdzić. Natomiast wiemy, że w niektórych miejscowościach Zachodu przyjęło się to święto dość późno. Papież Sergiusz I (687-701) polecił w tym dniu odprawiać procesję błagalną.
Uroczystość Oczyszczenia Najśw. Marji Panny jest ostatniem świętem okresu Bożego Narodzenia. W związku z tą cechą święta chowa się tego dnia żłóbki, jeśli nie usunięto ich już po oktawie Trzech Króli. To święto końcowe okresu Gwiazdkowego zawiera już pierwszą wskazówkę na zbliżający się czas postu, w którym wierni ze skruchą rozpamiętywują mękę Pańską i najszczerzej współczują z Najśw. Matką Bolesną. Ową wskazówkę zawierają prorocze słowa Symeona: „I duszę Twą własną (Matki Pana Jezusa) przeniknie miecz”.
informacje ze strony: https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/2-lutego-swieto-ofiarowania-panskiego-matki-bozej-gromnicznej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz