W religii chrześcijańskiej, Wielki Post to okres pokuty, który przygotowuje wiernych do najważniejszego święta w roku kościelnym – Wielkanocy. Według prawa kanonicznego obowiązującego w kościele do roku 1983, czas trwania Wielkiego Postu wynosi 46 dni (40 dni bez niedziel), od Środy Popielcowej do Wielkiej Soboty. Obecnie w Polsce, czas trwania Wielkiego Postu to okres pomiędzy Środą Popielcową, a Wielkim Czwartkiem. Natomiast w Wielki Piątek i Wielką Sobotę obchodzi się post paschalny.
Tradycje Wielkopostne
Tradycje wielkopostne sięgają najwcześniejszych lat chrześcijaństwa, chociaż ich dokładne początki nie są całkowicie jasne. W pierwszych wiekach, Wielki Post obejmował tylko Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę, w III przeciągnął się on do tygodnia, a na początku IV, czas trwania Wielkiego Postu przedłużył się do 40 dni, na pamiątkę tak samo długiego postu Jezusa na pustyni oraz czterdziestoletniej wędrówce Izraelitów po udanej ucieczce z Egiptu. Tradycje wielkopostne od samego początku nie uwzględniały niedziel, jako dni świętych. Wielki Post, taki jaki znamy dzisiaj, ustanowiony został w 1570 roku.
Wielki Post - Symbole
Wszystkie symbole Wielkiego Postu mają skłaniać do głębokich refleksji, i rewizji życia, aby być godnym na spotkanie z Bogiem. Trzy podstawowe tradycje wielkopostne to post, jałmużna i modlitwa. Kontemplowana w tym czasie Droga Krzyżowa ma przypominać o męce Pańskiej i skłaniać do pokory i skruchy. Inne symbole Wielkiego Postu to: przebywanie Jezusa na pustyni, z dala od ludzi i zgiełku, gdzie łatwiej można usłyszeć głos Boga; posypywanie głowy popiołem na znak pokuty; fioletowa kolorystyka na znak żałoby, smutku, mozolnej pracy i udręki (co również nawiązuje do życia na pustyni, gdzie każde działanie, nawet proste pozostawanie przy życiu przychodzi z trudem). Najbardziej znane nabożeństwa wielkopostne to oczywiście Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Są to formy stałego przypominania wiernym o miłości Boga do ludzi, która była na tyle silna, aby poświęcić się na krzyżu za grzechy człowieka.
Droga Krzyżowa
W kościele katolickim, Droga Krzyżowa odgrywa bardzo dużą rolę duchową i po części edukacyjną. Liczba stacji drogi krzyżowej wynosi 14, lub jeśli liczyć zmartwychwstanie – 15. Stacje Drogi Krzyżowej symbolizują poszczególne etapy męki i śmierci Pana Jezusa. Nabożeństwo Wielkopostne podczas którego odbywa się Droga Krzyżowa ma charakter adoracyjny i jest w pewien sposób odtworzeniem męki Jezusa Chrystusa przed jego śmiercią oraz procesu złożenia do grobu. Towarzyszące temu rytuałowi wizerunki etapów drogi krzyżowej mają pomóc w kontemplacji i modlitwie oraz posiadają niezaprzeczalny walor estetyczny. Mogą to być niewielkie obrazki wykonane w dowolnej technice, wiszące na ścianach kościoła, bądź ogromne, wolnostojące rzeźby w otwartej przestrzeni.
Jak odmawiać drogę krzyżową?
W gruncie rzeczy, każdy modli się tak
jak potrafi, ale istnieją pewne określone zasady, co do tego, jak Droga
Krzyżowa powinna być odmawiana. Nabożeństwo Wielkopostne prowadzone jest
w ruchu, gdzie wierni wraz z księdzem przechodzą od stacji do stacji,
zgodnie z ich kolejnością.
Biblijne stacje Drogi Krzyżowej
- Jezus w Ogrodzie Oliwnym.
- Jezus zdradzony przez Judasza.
- Jezus skazany przez Sanhedryn.
- Piotr wypiera się Jezusa.
- Jezus sądzony przez Piłata.
- Jezus biczowany i koronowany cierniem.
- Jezus bierze krzyż na swe ramiona
- Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi.
- Jezus spotyka niewiasty jerozolimskie.
- Jezus przybity do krzyża.
- Jezus obiecuje swoje Królestwo żałującemu łotrowi.
- Matka i umiłowany uczeń pod krzyżem Jezusa.
- Jezus umiera na krzyżu.
- Jezus zdjęty z krzyża i złożony do grobu. Informacje ze strony ;https://www.dlakatolika.pl/droga-krzyzowa,24,80
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz