wtorek, 10 sierpnia 2021

„Łzy św. Wawrzyńca”

 

W sierpniu obserwujemy na niebie 

„łzy św. Wawrzyńca”

 Od czwartku na niebie będzie widoczne niezwykłe zjawisko. Czym są "łzy św. Wawrzyńca"?

W sierpniu, jak o żadnej innej porze roku, możemy obserwować na niebie „spadające gwiazdy”. Orbita Ziemi każdego roku przecina pas z Perseidami w drugiej połowie lipca i znajduje się w nim do końca sierpnia (zwykle jest to 17 lipca - 24 sierpnia). Maksimum widoczności Perseidów przypada na 12 i 13 sierpnia. Po raz pierwszy zaobserwowano je około 2 tys. lat temu na Bliskim Wschodzie, a ich zwyczajowa nazwa - "łzy św. Wawrzyńca" związana jest z datą domniemanej męczeńskiej śmierci tego świętego, która przypada na 10 sierpnia. Powstanie Perseidów związane jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, której resztki warkocza będziemy obserwować w ciągu następnych dni.

Jak obserwować Perseidy?

Żeby zaobserwować liczne Perseidy na niebie, nie będzie konieczna ani lornetka, ani tym bardziej teleskop. Te wręcz przeszkadzałyby w obserwacji, bo zwykle pozwalają na badanie tylko wąskiego zakresu nieba, a Perseidy będą widoczne wszędzie, choć ich "źródła" - w tym przypadku miejsca, skąd wylatują - należy szukać w gwiazdozbiorze Perseusza. Tam bowiem znajduje się radiant Perseidów, czyli punkt, z którego wydaje się, że lecą w naszą stronę.

Jeśli pogoda dopisze, to warunki w tym roku do obserwacji są lepsze niż w latach ubiegłych, kiedy najbardziej przeszkadzało światło Księżyca. Teraz nasz naturalny satelita znajduje się w okolicach nowiu, więc odbite światło słoneczne nie będzie ograniczało widoczności nieba.

 informacje ze strony: https://deon.pl/po-godzinach/nauka-i-technologia/od-czwartku-na-niebie-bedzie-widoczne-niezwykle-zjawisko-czym-sa-lzy-sw-wawrzynca,1505984

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz