Święty Jan Nepomucen

Johann Brokoff, Wolfgang Hieronymus Heroldt, Święty Jan Nepomucen, 1682-1683, Praga, Most Karola. Źródło: Wikipedia.
Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi.
W 1380 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1390 r. został mianowany wikariuszem
generalnym przy arcybiskupie Janie.
Z Jana legenda uczyniła spowiednika królowej Zofii, którą niecny małżonek, sam bez winy nie będąc („brojąc przeciwko wierności małżeńskiej”) podejrzewa o cudzołóstwo i żąda od kapłana złamania tajemnicy spowiedzi. Duchowny oczywiście odmawia, więc musi ponieść śmierć z woli tyrana. Torturowany wprzódy w kaźni staromiejskiego ratusza, jakoby przez samego króla, przypalany, szarpany, związany, zakneblowany, obciążony młyńskim kamieniem zostaje zrzucony z Mostu Kamiennego, parę wieków później nazwanego Mostem Karola, do Wełtawy i tonie w jej nurcie. Zaraz gwiazdy jak aureola zabłysną wokół głowy (tych gwiazd jest pięć jeśli znaczą „tacui (milczałem)”, albo sześć – „tacuit (milczał)”, aby ciało mogli odnaleźć współbracia, którzy wyłowią je i godnie pochowają. Działo się 20 marca 1393 roku.
Tyle legenda. W rzeczywistości chodziło o spór władzy świeckiej i duchownej na tle obsady stanowisk kościelnych, kością niezgody było zatwierdzenie opata klasztoru w Kladrubach, który Wacławowi IV się nie spodobał. Jan z Pomuka zapewne zmarł wycieńczony torturami. Faktem jest, że ciało wrzucono do rzeki: „de ponte pragensi hora noctis quasi tertia in flumen projectus est et submersus”.
informacje: ttps://nietylkopraga.wordpress.com/2017/04/11/jan-z-pomuka-i-nepomuki/
Ciekawostki :
Rzeźba św. Jana Nepomucena na Starym Mieście w Olsztynie
Rzeźba św. Jana Nepomucena, autorzy: Edward Jurjewicz, Piotr Obarek, data powstania: 2001 r., lokalizacja: Most św. Jana na Łynie w Olsztynie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz